اردیبهشت ۱۳۹۸، دوره ۷۷، شماره ۲ (در دست چاپ)                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- علوم پزشکی شهید بهشتی
2- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد
3- معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران
4- علوم پزشکی شهید بهشتی ، akbarzad@sbmu.ac.ir
چکیده:   (76 مشاهده)
زمینه و هدف: مدلهای مارکوف چندوضعیتی جهت بررسی پیشروی بیماری ایدز با تقسیم بندی مارکر آزمایشگاهی سلول   CD4 کاربرد گسترده ای دارند.  این مدل ها با تعداد وضعیت‌های مختلف، نتایج متفاوتی از اثر متغیر کمکی و پیشگویی روند بیماری ایدز دارند.  هدف پژوهش حاضر، مقایسه‌ی مدل چهار و پنج وضعیتی با مدل سه وضعیتی جهت انتخاب مدل با توان پیشگویی بهتر وقوع ایدز و سپس مرگ در افراد آلوده به ویروس HIV است.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه‌ی هم گروهی است که بر روی 305 فرد آلوده به ویروس HIV که از فروردین 1374 تا دی ماه 1389 به مرکز تحقیقات ایدز ایران مراجعه کرده اند و تا سال 1393مورد پیگیری قرار گرفته اند، انجام شده است. سه مدل مارکوف همگن‌زمان سه، چهار و پنج وضعیتی به داده ها برازش داده شد.  مقایسهی مدل ها با استفاده از معیار اصلاح شدهی آکاییکه‌ی   و معیار اعتبار سنجی متقابل براساس درستنمایی   به همراه فاصله ردیابی 95% آن ها انجام شد. از نرم افزار R برای برازش مدل استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان دادند که توان پیشگویی مدل چهار وضعیتی از مدل پنج وضعیتی بیشتر است. در مدل چهاروضعیتی نسبت مخاطره‌ی پیشروی به مرگ برای افرادی که درمان ضدرتروویروس خیلی فعال (HAART) دریافت کرده اند 64/0کمتر از دسته ای بودکه درمان را دریافت نکرده بودند. هم چنین نسبت مخاطرهی پیشروی بیماری در مردان به زنان 33/2 برابراست. هم چنین نسبت  مخاطره‌ی پیشروی به مرگ در مردان به زنان 9/4 برابر بوده است.
نتیجه‌گیری : معیار‌های نشان دادند که مدل چهاروضعیتی توان پیشگویی بهتری از روند پیشروی بیماری در مقایسه با مدل پنج وضعیتی دارد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: آمار

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

Designed & Developed by : Yektaweb