اردیبهشت ۱۳۹۸، دوره ۷۷، شماره ۲ (در دست چاپ)                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ایران ، a_shojaei2007@yahoo.com
2- دانشگاه ایران
3- بیمارستان شهید اکبرابادی
چکیده:   (48 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان پروستات در حال حاضر سومین بیماری بدخیم در ایران و پنجمین سرطان رایج در سراسر جهان است. این مطالعه با هدف تعیین بیان ژن های GPRC6A، E.cadherin و ZEB1 در سرطان پروستات در مقایسه با بافت خوش خیم آن طراحی و انجام شد. از آنجایی که تشخیص زود هنگام سرطان نقش مهمی در درمان آن دارد در این بررسی سعی شده است نقش ژن های GPRC6A، E.cadherin و ZEB1 را در غربالگری سرطان پروستات شناسایی کند.
روش کار: در این مطالعه مورد شاهدی 30 نمونه شامل 15 نمونه از بافت بدخیم سرطان پروستات و 15 نمونه از بافت خوش خیم آن از بیماران تهیه گردید. از بافت ها ی مورد نظر  RNA استخراج شد. سپس  cDNA آنها ساخته شد. در ادامه با استفاده از تکنیک  Real time PCR بیان ژن های GPRC6A، E.cadherin، ZEB1 اندازه گیری شده  درنهایت برای تحلیل میزان بیان ژن ها از نرم افزار REST  استفاده شد.
یافته ها: در این مطالعه بیان ژن های GPRC6A و ZEB1 در سرطان پروستات در مقایسه با بافت خوش خیم آن افزایش و بیان ژن E.cadherin کاهش داشت.
نتیجه گیری: ژن های بررسی شده دارای توان بالقوه برای  غربالگری سرطان پروستات  می باشند و با بررسی های بیشتر می توانند به عنوان مارکر تشخیصی سرطان پروستات استفاده شوند.
 
 
 
واژه‌های کلیدی: سرطان پروستات، GPRC6A، E.cadherin، ZEB1، Real
     

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

Designed & Developed by : Yektaweb