اردیبهشت ۱۳۹۸، دوره ۷۷، شماره ۲ (در دست چاپ)                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، abdolmalekiarash1364@gmail.com
چکیده:   (88 مشاهده)
زمینه و هدف: مهندسی بافت یک موضوع چند رشته ای و بین رشته ای است که شامل توسعه ایمپلنت های زیستی برای بازسازی بافت با هدف بهبود یا افزایش عملکرد بافت یا اندام می باشد. هدف از پژوهش حاضر ارزیابی ویژگی های مکانیکی و هیستولوژیکی داربست های سلول زدایی شده عصبی تهیه شده در مقایسه با عصب تازه جهت کاربرد در ترمیم اعصاب محیطی بود.
 روش‌بررسی: به منظور تهیه داربست قطعات عصب سیاتیک موش های صحرایی در بالاتر از محل سه شاخه شدن عصب برداشته شد و پس از پاکسازی بافت های زائد به روش ساندل سلول زدایی شدند. سپس داربست های سلول زدایی شده از نظر بافتی و مکانیکی مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته‌ها: بررسی نتایج حاصل از ارزیابی های بافتی نشان داد که سلول زدایی داربست ها بطور کامل انجام شده است، ارزیابی های تخصصی بافتی نشان داد که رشته های کلاژن و الاستین در ماتریکس خارج سلولی بطور نسبی حفظ شده اند. همچنین بررسی مکانیکی داربست ها در تست کششی نشان دهنده حفظ نسبی ماتریکس خارج سلولی داربست ها در مقایسه با گروه کنترل بود.
نتیجه‌گیری: در مجموع نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که داربست های حاصل از سلول زدایی با حفظ ترکیبات اصلی بافت مورد نظر می توانند بستر مناسبی برای بررسی رفتار های سلولی باشند. از این رو به نظر می رسد آماده سازی چنین داربست هایی بخش مهمی از مطالعات آتی دانش زیست شناسی خواهد بود که چشم انداز نوینی را در حوزه پزشکی ترمیمی جهت درمان ضایعات اعصاب محیطی فراروی محققین قرار می دهد.
     
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: عصب شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

Designed & Developed by : Yektaweb