اردیبهشت ۱۳۹۸، دوره ۷۷، شماره ۲ (در دست چاپ)                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه کودکان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
2- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
3- Department of Epidemiology, School of Public Health and safety, Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Tehran, Iran ، Dr.aghaali@yahoo.com
چکیده:   (91 مشاهده)
زمینه و هدف: با افزایش تعداد نوزادان نارس در کشور، نگرانی هایی در مورد عوارض مختص این گروه از نوزادان به وجود آمده است. لذا این تحقیق در جهت ارزیابی اثربخشی فلوکونازول وریدی بر میزان ابتلا به عفونت قارچی و دیگر عوارض مرتبط در نوزادان نارس زیر 1200 گرم بستری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان انجام شد.
روش بررسی: مطالعه به روش کارآزمایی میدانی انجام شد. مداخله شامل تزریق وریدی فلوکونازول در نوزادان با وزن تولد کمتر از 1200 گرم بستری در بیمارستان ایزدی قم بود. مداخله از تاریخ شهریور 1395 در تمام جمعیت مورد مطالعه انجام شده است. گروه کنترل به صورت گذشته نگر و از نوزادان بستری در بیمارستان ایزدی قم که قبل از شروع مداخله بستری بودند گرفته شد. پیامدهای مورد نظر (مانند نیاز به تزریق آمفوتریسین، مرگ، سپسیس و مدت زمان بستری) بین دو گروه با کنترل متغیرهای زمینه ای مقایسه شد.
یافته ها: بعد از انجام مداخله از بین پیامدهای مورد بررسی، ابتلا به عفونت قارچی (از 65% به 3/48%) و نیاز به تزریق آمفوتریسین (از 1/27% به 5%) به طور معنی داری کاهش پیدا کرد. میزان مرگ نیز بعد از انجام مداخله از 40% به 3/28% کاهش پیدا کرد اما این کاهش از نظر آماری معنی دار نبود.
نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد تجویز فلوکونازول وریدی می تواند باعث کاهش عفونت در نوزادان با وزن کمتر از 1200 گرم بستری در بخش مراقبت های ویژه شود. ولی این مطالعه نتوانست تاثیر فلوکونازول بر کاهش مرگ، پنوموتوراکس، آپنه و نیاز به حمایت تنفسی را نشان دهد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: اطفال و نوزادان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

Designed & Developed by : Yektaweb