اردیبهشت ۱۳۹۸، دوره ۷۷، شماره ۲ (در دست چاپ)                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه تربیت مدرس
2- دانشگاه تربیت مدرس ، bhashemi@modares.ac.ir
3- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (77 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف این تحقیق، تحلیل و مقایسه روش‌های مختلف پرتودرمانی (Intensity Modulated Radiothyerapy یا به اختصار IMRT) از دیدگاه دوزیمتریکی و اثرات زیست­پرتویی با توجه به درصد حجم مشترک بین بافت هدف و اندام‌های بحرانی به عنوان متغیر آناتومیکی بیماران بود.
روش بررسی: 4 روش پرتودرمانی IMRT (9، 7 و 5 میدانه و خودکار) بر روی تصاویر سی تی 63 بیمار طراحی شدند. اثرات زیست پرتویی بر روی اندام‌های حیاتی (مثانه و رکتوم) و همچنین بافت هدف با روش سریالیتی نسبی محاسبه گردید.  نتایج روش‌های مختلف پرتودرمانی با یکدیگر بر مبنای متغیر آناتومیکی بیماران مقایسه شدند.
یافته­ها: در بازه ]0 تا 15%) از حجم مشترک بین بافت هدف و اندام‌های بحرانی، اختلاف کمتری بین متغیرهای زیست پرتویی در روش‌های مختلف IMRT مشاهده شد. با افزایش درصد حجم مشترک، مقادیر احتمال کنترل تومور و کنترل تومور بدون آسیب به صورت تابع چندجمله‌ای درجه 3 ، کاهش و مقدار احتمال کلی آسیب به بافت نرمال، افزایش داشتند. در تمام مقادیر حجم مشترک، روش‌های 9 و 7 میدانه با یکدیگر تفاوت معناداری نداشتند (0.06 < P-value). در حجم‌های بیش از 30%، روش‌های 9 و 7 میدانه تفاوت بیشتری با روش‌های 5 میدانه و خودکار داشتند (0.009 > P-value).
نتیجه­گیری: در درصد حجم‌های مشترک پایین تفاوت چندانی بین روش‌های مختلف IMRT وجود نداشت. اما در حجم‌های مشترک بیشتر، روش‌های 9 و 7 میدانه، تأثیرات زیست پرتویی مناسب‌تری را نشان می‌دهند. با توجه به نتایج مشابه روش 7 میدانه با 9 میدانه، می‌توان به جای روش 9 میدانه به‌ویژه در مواردی با عدم قطعیت در مکان دهی یا حرکت زیاد بیمار از این روش استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: رادیوتراپی-انکولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

Designed & Developed by : Yektaweb