نسخه پیش از انتشار فروردین 1396 | برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نشریات


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Analyzing Clinical symptoms in MS using Data Mining. Tehran Univ Med J. 2017; 75 (1) :0-0
URL: http://tumj.tums.ac.ir/article-1-7051-fa.html
رئیسی زهرا، احمدزاده مرضیه، رمضان نژاد پانته آ، ترحمی شهرام. تجزیه تحلیل علائم بالینی بیماران مبتلا به اِسکلروزِ چندگانه با استفاده از داده کاوی. مجله دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران. 1396; 75 (1) :0-0

1- کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شیراز ، zahra.reisi.90@gmail.com
2- استاديار دانشگاه صنعتی شیراز
3- پزشک عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
4- متخصص مغز و اعصاب دانشگاه جندی شاپور اهواز
چکیده:   (95 مشاهده)

زمینه و هدف: امروزه اکثر مراکز پزشکی و درمانی با حجم زیادی از داده های جمع آوری شده در مورد بیماری های مختلف و فاکتورهای موثر در بروز هر بیماری روبرو هستند. هدف اصلی، تجزیه وتحلیل این داده ها و استخراج الگوهای مفید برای کمک به پیشرفت علم پزشکی می باشد. حجم زیاد پایگاه های داده منجر به سردرگمی و مانع رسیدن به نتیجه مطلوب می شود. تکنیک های داده کاوی از معروف ترین روش ها به منظور استخراج دانش و اطلاعات نهان و ارزشمند در حیطه پزشکی می باشند و از جمله مهمترین دستاوردهای آن می توان به کمک رسانی در زمینه تشخیص نوع بیماری و یا انتخاب نوع درمان اشاره کرد. در این مقاله، داده کاوی بر روی اطلاعات مربوط به بیماران مبتلا به اِسکلروزِ چندگانه (MS) انجام شده است. هدف از این مطالعه پرداختن به دو مسئله است: 1.شناخت علائم بالینی تاثیرگذار بر روی بیماری MS 2. بررسی میزان تاثیرگذاری فاکتورهای مختلف دراین بیماری و رابطه بین این فاکتورها با انواع دسته بندی موجود بیماری.

روش بررسی: داده ها مربوط به بیماران MS مربوط به استان چهارمحال و بختیاری می باشند که توسط معاونت درمان این استان جمع آوری شده اند. پس از انجام مراحل پیش پردازش داده ها، تکنیک های داده کاوی به منظور تحلیل دادها به کار گرفته شده است و در نهایت درخت تصمیم مربوط به هر مسئله استخراج گردیده است.

یافته‌ها: در این مطالعه در بررسی مسئله اول مشخص شد که بیشترین علائم تاثیرگذار در این بیماری علائم بالینی – بینایی می باشد و در بررسی مسئله دوم نتایج حاصل شده نشان می دهند که نسبت ابتلا زنان به مردان 4 برابر می باشد. در واقع 70 درصد از افراد مبتلا، با تحصیلات بالاتر از دیپلم در دسته عود کننده_بهبود یابنده قرار گرفته اند و 62.5 درصد از افراد در محدوده سنی 20 تا 40 سال هستند.

نتیجه‌گیری: وجود بعضی از علائم MS در افراد کاملا موقت و گذراست و در بسیاری از موارد توسط افراد نادیده گرفته می شود که در صورت اطلاع از نحوه شیوع علائم بالینی می تواند یک اخطار برای افراد قبل از شروع دوره بحرانی بیماری باشد که به نوبه خود و با توجه به ماهیت مزمن بیماری می تواند موجب تشخیص سریعتر، درمان موثرتر و تا حدی جلوگیری از پیشرفت بیماری شود.

     
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: علوم اعصاب

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

Designed & Developed by : Yektaweb