نسخه پیش از انتشار فروردین 1396 | برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نشریات


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hashemi J, Hesari Z, Golshan A. Evaluation of calcium, phosphorus and potassium in saliva and their relationship to blood biochemical factors in hemodialysis patients. Tehran Univ Med J. 2017; 75 (1) :0-0
URL: http://tumj.tums.ac.ir/article-1-7276-fa.html
هاشمی جواد، حصاری زهرا، گلشن علیرضا. ارزیابی کلسیم، فسفر و پتاسیم بزاق و بررسی ارتباط آنها با فاکتورهای بیوشیمیایی خون در بیماران همودیالیزی. مجله دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران. 1396; 75 (1) :0-0

1- دانشجوی دکتری تخصصی بیوشیمی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- دانشجوی دکتری تخصصی بیوشیمی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران
3- استادیار اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ، argolshan@yahoo.com
چکیده:   (74 مشاهده)

زمینه و هدف: بیماری کلیوی مزمن (CKD) تبدیل به یک بیماری همه گیر در سرتاسر جهان شده است. در نتیجه نقص کلیه در مرحله انتهایی هیپوکلسمی و هیپر فسفاتمی و متعاقب آن افزایش هورمون پاراتیروئید، در این بیماران رخ می­دهد، که در نهایت به هیپر پاراتیروئیدیسم ثانویه منجر می­شود. لذا بررسی روتین الکترولیتها در این بیماران ضروری به نظر می­رسد. در این مطالعه سعی شده تا بررسی مناسبی در مورد الکترولیتهای بزاقی بعنوان یک نمونه غیر تهاجمی، در بیماران تحت دیالیز صورت گیرد تا نمونه بزاق بعنوان یک نمونه مناسب برای آزمایشگاههای تشخیص طبی ارائه شود.

روش بررسی: تعداد44 فرد بیمار تحت دیالیز و 22 فرد سالم همسان سازی شده با بیماران، انتخاب شده و شمارش سلولهای خونی، هموگلوبین و هماتوکریت، سطح آهن، فریتین، TIBC، گلوکز خون، CRP، کلسترول، تری گلیسیرید، اوره، کراتینین، کلسیم، فسفر، پتاسیم و PTH در خون آنها و همچنین کلسیم، فسفر و پتاسیم در بزاق آنها با روشهای آزمایشگاهی روتین اندازه گیری شد.

یافته ها: کلسیم و فسفر در گروه بیمار بالاتر از گروه شاهد بود. همچنین سطح کلسیم، فسفر و پتاسیم در دو نمونه سرم و بزاق ارتباط معنی­داری ندارند، اما رابطه مثبتی بین PTH در سرم با فسفر و پتاسیم در بزاق مشاهده گردید.

نتیجه گیری: بزاق بیماران همودیالیزی سطح کلسیم و فسفر بالاتری نسبت به افراد سالم دارد و لذا می­توانند مارکر مناسبی برای تشخیص باشند. علاوه بر آن سطح PTH خونی با سطح فسفر و پتاسیم بزاقی در این بیماران ارتباط دارد که شاید بتوان با بررسی های بیشتر از این­دو الکترولیت بزاقی حتی بعنوان نماینده PTH در خون نام برد.

     
نوع مطالعه: مقاله اصیل | موضوع مقاله: بیوشیمی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

Designed & Developed by : Yektaweb