نسخه پیش از انتشار اردیبهشت 1396 | برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نشریات


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Leukocytes and transfusion related adverse events: the effects of leuko-reduction process in the prevention of adverse reactions resulted from the transfusion of blood components . Tehran Univ Med J. 2017; 75 (2)
URL: http://tumj.tums.ac.ir/article-1-7363-fa.html
قاسم زاده مهران، حسینی احترام السادات، شهباز قصبه امین. لکوسیتها و عوارض انتقال خون: تاثیرات استفاده از فراورده های کم لکوسیت در جلوگیری از عوارض ناشی از انتقال فراورده‌های خونی . مجله دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران. 1396; 75 (2)

URL: http://tumj.tums.ac.ir/article-1-7363-fa.html


1- دانشیار سازمان انتقال خون ، mehran1476@yahoo.com
2- استادیار
3- سازمان انتقال خون
چکیده:   (97 مشاهده)

چکیده

انتقال خون یک مداخله پزشکی حاد است که  معمولا روش درمانی سریع و کوتاه مدتی  در مواجهه با شرایط مخاطره­ آمیز جان بیماران و یا تثبیت شرایط خطر­ناک سلامتی محسوب می­گردد. در دهه­ های اخیر توسعه فناوری در علم انتقال­ خون روندی دایمی و رو به رشد داشته است تا بتواند بصورت اولیه موجبات افزایش ضریب امنیت انتقال خون و فرآورده­های خونی آلوژن به گیرندگان را فراهم نماید. با این وجود انتقال­ خون کماکان ممکن است موجد پاره­ ای از عوارض و شرایط خطر­زا باشد. بسیاری از این عوارض خطر­زا مرتبط با حضور گلبول­های سفید آلوژن در محصولات خونی تزریق شده می­باشند. هر چند در خلال سال­ها توجه چندانی به حضور لکوسیت­ها در فرآورده­های خونی معطوف نشده بود ولیکن امروزه دسترسی به تکنیک­های مناسب حذف و کاهش گلبول­های سفید در فرآوردهای­ خونی همراه با بهبود در اثر بخشی و همچنین کاهش چشمگیر برخی از عوارض شایع انتقال­ خون گردیده است. این پیشرفت­ها شامل کاهش درفراوانی و شدت واکنش­های تب زای انتقال خون ، کاهش چشمگیر در خطر انتقال عفونت سیتومگالو­ویروس و احتمال ابتلا به برخی از بیمای­های دیگر منتقله از لکوسیت­های دهنده ،همچون بیماری کروتسفلد جاکوب، کاهش در شیوع مقاومت پلاکتی آلو­ایمیون، احتمال کاهش و همچنین کم­تر شدن خطر مرگ­ و­میر و و یا اختلالات در عملکرد ارگان­ها در گیرندگان بویژه در بیماران کاندید جراحی قلب است. در این راستا مقاله مروری حاضر ضمن بررسی اجمالی عوارض انتقال خون و فرآوردهای خونی  که منتسب به حضور گلبول­های سفید در این فرآورده­ها می­باشند تاثیر فرایند کاهش لکوسیتی در کم نمودن عوارض خطر­زای مذکور را مورد بحث قرار می­دهد.

     
نوع مطالعه: مقاله مروري | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

Designed & Developed by : Yektaweb