دوره 23، شماره 5 - ( 2-1344 )                   جلد 23 شماره 5 صفحات 378-374 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (4602 مشاهده)
در این مقاله نتایج بیوپسی و سیتولوزی آسپیراسیون مری در 330 مورد مطالعه شده است. از 279 موردی که موفق به بافت برداری شده اند در 244 مورد آن نتیجه آزمایش سیتولوژی با آسیب شناسی تطبیق کامل داشته است. از 27 موردی که آزمایش سیتولوژی مثبت و یا مشکوک بوده است آزمایش آسیب شناسی در نوبت اول منفی ولی بیوپسی مجدد در 11 مورد آن نتیجه مثبت داده است و فقط در 8 مورد (% 8/2) آزمایش سیتولوژی منفی کاذب بوده است.
از مطالعات مزبور چنین بر می اید که آزمایش سیتولوژی آسپیراسیون و یا شستشوی مری یک وسیله کاملاً مستقل و گرانبهائی برای تشخیص سرطان مری محسوب شده و جای آن دارد که این آزمایش در ردیف سایر آزمایش های متداول از قبیل: رادیوگرافی- ازوفاگوسکوپی و بیوپسی قرار گیرد. در اینجا به هیچ وجه قصد نشده است که از بیوپسی بیماران صرفنظر شود بلکه بر عکس توصیه می شود که بهتر است آزمایش سیتولوژی را به عنوان مکمل سایر آزمایش ها به خصوص آسیب شناسی به کار برند چه گاهگاهی ممکن است به علت آماس و یا ادم اطراف دسترسی به کانون اصلی تومور پیدا نکرده و بیوپسی از محل غیر سرطانی برداشته شود و یا این که اصولاً کانون سرطان مراحل اولیه یا زودرس خود را پیموده و ضایعه قابل توجهی چه از نظر ازوفاگوسکوپی و یا رادیگرافی نشان ندهد در حالی که آزمایش سیتولوژی از شستشوی ساده مری ممکن است در این گونه موارد کمک های ذی قیمتی برای کشف بسیاری از آنها بکند.

متن کامل [PDF 160 kb]   (1077 دریافت)    

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.