دوره 21، شماره 4 - ( 1-1342 )                   جلد 21 شماره 4 صفحات 324-317 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (4387 مشاهده)
دو بیمار فشار خونی را که دچار به آتروفی کلیه یکطرفه بودند در طی هفت سال در تحت درمان جراحی نفرکتومی همراه با (کورتاژ سورنال) قرار دادیم بیمار اول را در سن 15 سالگی و بیمار دوم را در سن 7 سالگی عمل کردیم.
بیمار اول ما که 7 سال قبل در سن 15 سالگی عمل شد الان 22 سال دارد حال عمومی او خوب فشار خونش 11/13 و رشد بیمار که قبل از عمل جراحی خوب نبود الان کامل است و براحتی به کارهای خود ادامه می دهد و هیچ گونه ناراحتی ندارد.
بیمار دوم که در سن 7 سالگی در هفت ماه قبل عمل شد با وجود اینکه فشار خونش قبل از عمل 11/22 بود و هفته ای سه بار گاهی بیشتر دچار به حملات تشنجی و حالت نیمه اغماء می شد بعد از عمل جراحی فشارش به 6/ 5/11 رسیده و حملات تشنجی تکرار نگردیده است. حال عمومی مریض بسیار رضایت بخش است. در مقایسه با آماری که مصنفین آنگلوساکسن و فرانسوی راجع به مرگ و میر این بیماران بعد از عمل جراحی و یا بازگشت فشار خون انتشار داده اند آیا می توان به این نتیجه رسید که نتایج درخشان حاصله در بیماران ما به ما امیدواری بیشتری در درمان این بیماران خواهد داد؟

متن کامل [PDF 233 kb]   (1029 دریافت)    

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.