دوره 73، شماره 9 - ( آذر 1394 )                   جلد 73 شماره 9 صفحات 646-652 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه جراحی پلاستیک و ترمیمی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان
2- گروه داروسازی، مرکز تحقیقات سوختگی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
3- گروه جراحی پلاستیک و ترمیمی، بیمارستان محب حضرت فاطمه (س) و مرکز تحقیقات سوختگی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
4- مرکز تحقیقات سوختگی و گروه جراحی پلاستیک و ترمیمی، دانشگاه علوم پزشکی ایران ، mjfatemi41@gmail.com
5- گروه پزشکی اجتماعی، مرکز تحقیقات قرآن و حدیث، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله،
6- گروه پرستاری، مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران
7- گروه کار‌درمانی، مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران،
چکیده:   (7861 مشاهده)

زمینه و هدف: گشنیز با نام علمی Coriandrum Sativum از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی شناخته شده است، که در مطالعات مختلف به اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی و ضد قارچی روغن آن اشاره شده است، هدف از این مطالعه بررسی تاثیر روغن گشنیز در ترمیم زخم سوختگی درجه دو سطحی می‌باشد.

روش بررسی: در این مطالعه تجربی که در آزمایشگاه حیوانات مرکز آموزشی درمانی حضرت فاطمه (س) تهران در مهر و آبان 1392 انجام شد، در قسمت خلف 48 رت نر بالغ نژاد Sprague-Dawley به وزن تقریبی g 300-250 سوختگی درجه دو سطحی به ابعاد cm 4×2 ایجاد گردید و سپس در محل سوختگی گروه یک تا چهار به‌ترتیب از کرم سیلور سولفادیازین، پماد آلفا، کرم گشنیز و گاز وازلین (کنترل) برای پانسمان به‌صورت روزانه تا بهبود کامل استفاده شد و روند بهبودی زخم با عکس‌برداری به‌صورت هر سه روز یک‌بار با ImageJ, ver. 1.45, (NIH, Maryland, USA) پایش شد. در روز 10 و 17 جهت بررسی میزان کلاژن و سلول‌های التهابی نمونه از زخم سوختگی برای پاتولوژی فرستاده شد.

یافته‌ها: میانگین سطح زخم‌ها در چهار گروه در اولین مرتبه عکس‌برداری (روز سه) اختلاف آماری معناداری نداشت (135/0P=) و برای بررسی روند بهبودی از تفاضل میانگین سطوح زخم‌ها در گروه‌های چهارگانه در روزهای بعد نسبت به روز سه استفاده شد. سرعت بهبود زخم‌ها در گروه‌های گشنیز و آلفا از روز 14 به بعد بهتر از دو گروه دیگر بود و اختلاف آماری معنادار وجود داشت (001/0P<).

نتیجه‌گیری: به‌نظر می‌رسد در بهبود زخم حاصل از سوختگی، اثر پماد گشنیز بهتر از گروه کنترل و سیلور سولفادیازین و مشابه پماد آلفا می‌باشد.

متن کامل [PDF 363 kb]   (2652 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل |