دوره 74، شماره 8 - ( آبان 1395 )                   جلد 74 شماره 8 صفحات 591-596 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pazooki B, Olang O, Afshari A, Khajavirad N, Ghorbani Yekta B. Knowledge and attitude investigation of hospitalized patients in nephrology ward to Clinical Training. Tehran Univ Med J. 2016; 74 (8) :591-596
URL: http://tumj.tums.ac.ir/article-1-7752-fa.html
پازوکی بهشاد، النگ ارکیده، افشاری علی، خواجوی راد نسیم، قربانی یکتا بتول. بررسی آگاهی و نگرش بیماران بستری در بخش نفرولوژی نسبت به آموزش بالینی. مجله دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران. 1395; 74 (8) :591-596

URL: http://tumj.tums.ac.ir/article-1-7752-fa.html


1- گروه داخلی، مجتمع بیمارستانی امام‌خمینی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- دانشجوی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران
3- مرکز تحقیقات فیزیولوژی کاربردی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران ، yekta@iautmu.ac.ir
چکیده:   (3019 مشاهده)

زمینه و هدف: آموزش مناسب پزشکان و آماده‌سازی آن‌ها در راستای نیازهای واقعی جامعه از مسایل مهم نظام سلامت جامعه است. ابزار اساسی در آموزش بالینی، بیماران بستری و مراجعه‌کننده به بیمارستان می‌باشند. در مطالعه حاضر به بررسی آگاهی و نگرش بیماران بستری در بخش نفرولوژی در رابطه با نقش خود در آموزش بالینی پرداخته‌ شد.

روش بررسی: در مطالعه توصیفی- تحلیلی در بازه زمانی نیمه اول سال 1393، تمامی بیماران بخش نفرولوژی بیمارستان امام‌خمینی (ره) تهران تا پر کردن حجم نمونه وارد مطالعه شدند. از همه بیماران حاضر در روز مطالعه با استفاده از پرسشنامه، مصاحبه و نتایج ثبت و آنالیز شد.

یافته‌ها: در این پژوهش 146 بیمار مورد پرسش قرار گرفتند. 54 نفر (%37) از بیماران در زمان بستری از قوانین آگاهی داشتند، برای 47 نفر (2/%32) از بیماران هم‌جنس نبودن معاینه‌کننده مهم بود. آزمون‌های آماری نشان‌دهنده ارتباط معناداری بین رفتار محترمانه دانشجویان با بیمار و احساس خوب در مورد آموزش به پزشکان است. به‌طوری که 5/95% از افرادی که رفتار محترمانه دانشجویان به خود را دیده‌اند، احساس خوب در مورد آموزش به پزشکان داشتند (001/0P<). ارتباط بین حضور استاد همراه دانشجویان با احساس خوب در مورد آموزش به پزشکان معنادار بود (013/0P=). احساس مثبت در مورد آموزش به پزشکان با سن بیمار رابطه داشت، به‌طوری‌که میانگین سنی افرادی که احساس خوب در مورد آموزش به پزشکان داشتند به‌طور معناداری از افراد دیگر پایین‌تر بود. (47/2±17 سال در برابر 55/6±18 سال و 028/0P=).

نتیجه‌گیری: رفتار محترمانه دانشجویان، حضور استاد همراه دانشجویان و سن بیمار در احساس خوب بیمار نسبت به نقش آموزشی بیمار مهم است.

متن کامل [PDF 284 kb]   (1116 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Tehran University Medical Journal TUMS Publications

Designed & Developed by : Yektaweb